OSU Extension

Connecting The Ohio State University to Ohioans Ohio State University Extension OSU Extension [https://extension.osu.edu]

Past Officers

President Secretary/ Treasurer Annalist
Past President Membership Secretary Historian
Vice President Administrative Liaison Mentor Coordinator
President Elect    

 

President

1986-89 Dorothy Rex Knox County
1989-90 Irene Moore Ashland County
1990-91 Marilyn Bloom Ottawa County
1991-92 Becky Hooper East District
1992-93 Evelyn Roediger Community Development
1993-94 Terri Clark Administration
1994-95 Jill King Leadership Center
1995-96 Kathy Bulka Medina County
1996-97 Lee Ann Johnson East District
1997-98 Pat Myers Logan County
1998-99 Barbara Brackman South District
1999-00 Karon Dellinger Franklin County
2000-01 Michelle Chambers FCS Administration
2001-02 Cheryl Engle Northwest District
2002-03 Karen Barnhart Holmes County
2003-04 Peg Meents Hancock County
2004-05 Vickie Snyder South East Region
2005-06 Teresa Funk Ag & Natural Resources
2006-07 Carol Bunn West Region
2007-08 Carolyn Hall OSUE Administration
2008-09 Kathryn Mohler Montgomery County
2009-10 Linda Newman Clark County
2010-11 Mary Alice Shupp Butler County (resigned office May 2011)
2011-12 Linda Good Miami County
2012-13 Patty Corfman West Region
2013-14 Marianne Guthrie Ross County

President-Elect

1986-89 Irene Moore Ashland County
1989-90 Marilyn Bloom Ottawa County
1990-91 Becky Hooper East District
1991-92 Evelyn Roediger Community Development
1992-93 Terri Clark Administration
1993-94 Jill King Leadership Center
1994-95 Kathy Bulka Medina County
1995-96 Lee Ann Johnson East District
1996-97 Pat Myers Logan County
1997-98 Barbara Brackman South Centers at Piketon
1998-99 Karon Dellinger Franklin County
1999-00 Michelle Chambers FCS Administration
2000-01 Cheryl Engle Northwest District  (assumed presidency
2001-02 Mary Reedy Jackson County (resigned)

 

Vice President

1987-89 Marilyn Bloom Ottawa County
1989-90 Becky Hooper East District
1990-91 Evelyn Roediger Community Development
1991-92 Terri Clark Southwest District
1992-93 Jill King Leadership Center
1993-94 Kathy Bulka Medina County
1994-95 Lee Ann Johnson East District
1995-96 Pat Myers Logan County
1996-97 Barbara Brackman South Centers at Piketon
1997-98 Karon Dellinger Franklin County
1998-99 Michele Edwards FCS Administration
1999-00 Cheryl Engle Northwest District
2000-01 Mary Reedy Jackson County
2001-02 Karen Barnhart Holmes County
2002-03 Peggy Meents Hancock County
2003-04 Vickie Snyder East District
2004-05 Evelyn Yoakam Mahoning County
2005-06 Carol Bunn West Region
2006-07 Carolyn Hall Center at Lima
2007-08 Kathryn Mohler Montgomery County
2008-09 Linda Newman Clark County
2009-10 Mary Alice Shupp Butler County
2010-11 Linda Good Miami County (assumed presidency May 2011)
2011 Peg Meents Hancock County (completed Linda's unexpired term)
2011-12 Patty Corfman West Region
2012-13 Leah Meranda Clermont County
2013-14 Michelle Moon Carroll County

Secretary-Treasurer

1986-89 Becky Hooper East District
1989-90 Evelyn Roediger Communication & Technology
1990-91 Betty Marlow Wood County
1991-92 Melody Bryant Richland County
1992-93 Marie Bouic Union County
1993-94 Kathryn Mohler Montgomery County
1994-95 Kathy Gamble Knox County
1995-96 Evelyn Yoakam Mahoning County
1996-97 Rhonda Wildman South District
1997-98 Dawn Ford Belmont County
1998-99 Nancy Miller Franklin County
1999-01 Linda Ferguson Hardin County
2001-03 Kathy Picklesimer Union County
2003-12 Kris Simpson Huron County
2012-13 Tami Combs Highland County
2013-15 Lisa Murphy Business Office

Membership Secretary

1986-89 Jacque Mueck Entomology
1989-91 Jill Kelley Leadership Center
1991-93 Ruby Anderson State 4-H Office
1993-95 June Tilton Richland County
1995-97 Vickie Snyder East District
1997-99 Rhonda Wildman South District
1999-01 Marie Bouic Union County
2001-03 Jenny Lindimore Morgan County
2003-04 Vicky Steele Paulding County (resigned position)
2004-05 Marie Bouic Union County
2005-07 Becky Hooper South East Region
2007-09 Lee Ann Johnson South East Region
2009-11 Melissa Hudelson Walters Miami County
2011-13 Peg Meents Hancock County
2013-15 Ann Meyer Putnam County

Annalist

1986-87 Marilyn Bloom Ottawa County
1987-90 Karon Dellinger Franklin County
1990-92 Marie Bouic Union County
1992-94 Lee Ann Johnson East District
1994-96 Rebecca Doty Ashland County
1996-98 Liz Ingraham Clinton County
1998-00 Dawn Ford Belmont County
2000-02 Barbara Brackman South Centers at Piketon
2002-04 Lee Ann Johnson East District
2004-06 Cheryl Fischnich North Central Region
2006-08 Lisa Murphy Extension Business Office
2008-10 Kathy Griffith Logan County
2010-14 Deborah Delp Warren County

Historian
position developed in 2000

2000-01 Veronica Wilcox Vinton County
2001-02 Heather Askey Geauga County
2002-03 Judy McFarlin Ashland County
2003-04 Cynthia Toler Lucas County
2004-05 Jamie Weiner Administration
2005-06 Kaye Clay Guernsey County
2006-08 Linda Newman Clark County
2008-09 Mary Alice Shupp Butler County
2009-12 Amanda Forquer 4-H Youth Development
2012-14 Crystal Ott 4-H Youth Development

Administrative Liaison

1986-88 Micki Daniels Administration
1988-89 Micki Daniels and Betty Watkins Administration
1989-91 Phyllis Althouse Administration
1991-92 Jill Kelley King Campus Administration
1992-93 Jacque Mueck Entomology
1993-94 Terri Harper State 4-H Office
1994-95 Michele Hobbs Horticulture
1995-96 Ruby Anderson State 4-H Office
1996-97 Jill King Leadership Center
1997-98 Michele Hobbs Horticulture
1998-99 Sandy Bryan FCS Administration
1999-00 Jill King Leadership Center
2000-01 Michelle Totman (resigned position)
2001-02 Liz Barringer Smith Community Development (resigned position)
2002-03 Jill King Leadership Center
2003-04 Ruby Anderson State 4-H Office
2004-05 Teresa Funk Ag & Natural Resources
2005-06 Lisa Murphy Extension Business Office
2006-07 Jamie Weiner Extension Administration
2007-09 Jennifer Kiel Extension Administration
2009-11 Patty Corfman West Region
2011-12 Vickie Snyder South Central Region
2012-14 Beth Young Butler County

Mentor Coordinator

2006-08 Kaye Clay Guernsey County
2008-10 Deborah Delp Warren County (moved to Annalist position)
2010-11 position vacant  
2011-13 Lisa Murphy Business Office
2013-14 Lee Ann Hiatt Greene County

Past President

1989-90 Dorothy Rex Knox County
1990-91 Irene Moore Ashland County
1991-92 Marilyn Bloom Ottawa County
1992-93 Becky Hooper East District
1993-94 Evelyn Roediger Community Development
1994-95 Terri Clark Extension Administration
1995-96 Jill King Leadership Center
1996-97 Kathy Bulka Medina County
1997-98 Lee Ann Johnson East District
1998-99 Pat Myers Logan County
1999-00 Barbara Brackman South Centers at Piketon
2000-01 Karon Dellinger Franklin County
2001-02 Lee Ann Johnson East District (rejoined board to fill vacancy)
2002-04 Cheryl Engle Northwest District
2004-05 Peg Meents Hancock County
2005-06 Vickie Snyder South East Region
2006-07 Teresa Funk Ag & Natural Resources
2007-08 Carol Bunn West Region
2008-09 Carolyn Hall Extension Administration
2009-10 Kathryn Mohler Montgomery County
2010-12 Linda Newman Clark County
2012-13 Linda Good Miami County
2013-14 Patty Corfman West Region